Doradztwo rolnicze

Doradztwo rolnicze – stanowi zbiór zasad, form, metod i systemów organizacyjnych obejmujących doradców rolniczych, których działalność skierowana jest na kształtowanie innowacyjnych postaw rolników, podnoszenia ich kompetencji, wiedzy i umiejętności zawodowych. Pojęcie doradztwo rolnicze ma podwójne znaczenie – teoretyczne i praktyczne. W ujęciu teoretycznym to specjalizacja naukowa w ramach agronomii, która przygotowuje – poprzez wykłady, ćwiczenia i seminaria magisterskie – studentów do zawodu doradcy rolniczego. W sferze praktycznej jest to sposób działania i postępowania doradców w procesie wdrażania i upowszechniania postępu rolniczego w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Cele usług doradczych obejmują dostosowanie gospodarstwa do zasad wzajemnej zgodności, przestrzeganie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, stosowanie praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska[1].

Wśród ważnych celów usług doradczych w rolnictwie można wymienić:

  • wpieranie sposobów oceny efektywności gospodarowania w rolnictwie, możliwości zwiększenia konkurencyjności i postępu w gospodarstwach rolnych,
  • zaspakajanie potrzeb rolnika w zakresie gospodarowania ziemią, prowadzenia rachunkowości rolnej, przejścia (konwersji) na metody ekologiczne,
  • dostosowania do zmian klimatu i sposobów korzystania z odnawialnych źródeł energii,
  • przygotowanie do jakościowej reorientacji produkcji, stosowania praktyk produkcji zgodnych z zasadami utrzymania stanu krajobrazu, ochrony środowiska, standardów higieny i warunków bytowania zwierząt,
  • poszerzenia wiedzy rolników na temat sposobów uzyskania pomocy w ramach pojawiających się funduszy europejskich, głównie tych związanych z dopłatami bezpośrednimi i rozwojem obszarów wiejskich.

W ramach Wspólnoty Europejskiej powstał jednolity sposób udzielania porad w zakresie zarządzania gruntami oraz zarządzania gospodarstwem nazwany Systemem Doradztwa Rolniczego (ang. Farm Advisory System, FAS). System ma pomagać rolnikom lepiej zrozumieć i spełniać wymogi zawarte w unijnych przepisach dotyczących środowiska oraz dobrej kultury rolnej.

  1. Bogdan Wawrzyniak, Realizacja zadania PROW „Korzystanie z usług doradczych" w kolejnych perspektywach WPR, „Zagadnienie Doradztwa Rolniczego”, 2, 2020.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search